Urządzanie domu

Urządzanie własnego domu to naprawdę nie lada wyczyn – nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Trudno zastosować podejście – szczególnie w pierwszym mieszkaniu, które sprawi, że jednocześnie będzie ponadczasowe, ergonomiczne, energooszczędne, stylowe, odpowiadało naszemu gustowi i co najważniejsze – zmieścimy się, urządzając go, w zakładanym budżecie. Brzmi groteskowo i nie do wykonania? Tylko w teorii – bowiem odpowiednie zarządzanie budżetem domowym i planem oszczędzania sprawi, że nawet najbardziej rozrzutne osoby poczują co to znaczy mądrze wydawać pieniądze i starać się zapewnić właściwe potrzeby – swoje i bliskich. Nie powinniśmy się obawiać złych wyborów – a te najczęściej trafiają nam się na etapie urządzania i projektowania domu – szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie, odpowiednie urządzenie elektryki w domu do naszych potrzeb i badanie satysfakcji z użytkowania. Każda zmiana w późniejszym etapie sprawi, że będzie to trudne do zrealizowania oraz znacznie kosztowniejsze, niż byłoby to na początku kreowania własnych czterech kątów.
Co wybrać? Co będzie bardziej odpowiednie dla czteroosobowej rodziny, a co dla kawalera, który dopiero wchodzi w dorosłe życie? Jak zaprojektować i urządzić dom, kiedy w domu są również zwierzęta? A jak odnaleźć się w mieście, kiedy marzeniem jest dom na wsi? To są wyzwania, które bardzo ciężko zrealizować bez nakładu działań. Na przykład wymiana starych, brzydkich okryć okien na modne zasłony jest dużo prostsza, niż aktualizacja i odmalowanie ścian lub zmiana instalacji na inną. Nic więc dziwnego, że płaci się duże pieniądze, aby te potrzeby były jak najlepiej zaprojektowane przez odpowiednich specjalistów. W jaki sposób i skąd oni wiedzą czego nam trzeba? Przede wszystkim zadają szczegółowe pytania o dotychczasowy styl życia. Jeśli lubisz pracować przed biurkiem w domu – i tam spędzasz większość wolnego czasu, jest to oczywiste dla projektanta, że wystrój, oświetlenie i meble oraz ergonomiczny fotel jest tutaj kwestią najważniejszą dla zdrowia i samopoczucia. Jeśli jednak większość czasu spędzasz na łóżku lub kanapie w salonie – jest to oczywiste, że trzeba zadbać o wygodną kanapę oraz podłokietnik, a także dobrze ustawiony stół, aby móc położyć wygodnie na nim chociażby kubek gorącej herbaty lub kawy.
Nie mniej istotne są tutaj rozwiązania, które do tej pory stosuje się w wynajmowanych i obecnie zamieszkiwanych pomieszczeniach. Warto podglądać juz rok wcześniej minimum jakie rozwiązania się sprawdzają i zaimplementować je bezpośrednio u siebie, szczególnie jeśli często z nich korzystamy. Przykładem może być delikatne oświetlenie w salonie – jeśli nie używamy oświetlenia głównego praktycznie nigdy, może nie warto go stosować? Może lepiej wtedy wybrać droższe i bardziej energooszczędne lampy niż te, które generują dużo prądu. Ważną częścią jest również odpowiednio dobrane narzędzia, które sprawiają, że chcemy z nich korzystać i będziemy to robić – jeśli lubimy kiedy lodówka ma kilka półek więcej i zauważamy, że obecna nie spełnia tych wymagań – warto zamówić taką, która będzie je miała, choćby miała być droższa. Nie warto oszczędzać na tym, co wiemy, że nie spełniało najprostszych oczekiwań – spowoduje to tylko w większym stopniu frustrację i niezadowolenie, które szybko sprawi, że będziemy chcieli wymienić dany sprzęt na nowy. Innymi rzeczami, których nie bierze się zbyt często pod uwagę – wielka szkoda, jest wybór koloru płytek, na przykład implementowanych do łazienki czy kuchni. Oczywiste jest, że płytki jasne – te białe, beżowe jest dużo trudniej utrzymać w czystości niż płytki ciemniejsze, w granatowych barwach, na których nie widać tak brudu i kurzu, który niemiło wpływa na nasze samopoczucie. Ważne jest też aby dobór ścian, a właściwie ich koloru był optymalny – farby ścieralne są wygodne, bo malowanie co miesiąc byłoby niemożliwe. Moglibyśmy wtedy spróbować przy każdym zabrudzeniu zetrzeć farbę wilgotną ściereczką, a przez to oszczędzić na malowaniu nawet przez kilka lub kilkanaście lat w przód.
Wybór, który wydaje się być najtrudniejszy to odpowiednie meble. Zawsze pojawia się problem – wybrać te tańsze, ale ładniejsze, z nieciekawego źródła produkcji, czy te droższe, które jednak aż tak nie przypadły nam do gustu? Tutaj ciężko o rozsądną odpowiedź, bowiem wszystko zależy od eksploatacji danych urządzeń – dla niektórych wystarczy używanie szafek kilka razy dziennie, inni wykorzystując ich potencjał korzystają z nich co godzinę – co sprawia, że dany mebel szybciej się zniszczy i będzie nosił ślady użytkowania.
Czy istnieją tylko mądre wybory i czy można dążyć do perfekcji w urządzaniu mieszkania? Zdecydowanie tak, ale jest to trudne ze względu na niską świadomość własnych potrzeb. Badamy je na szybko i tuż przed projektowaniem, bez większego zastanowienia. Równocześnie długo zastanawiamy się jak zrobić coś taniej, nie biorąc pod uwagę, że tanie oznacza również dość często niefunkcjonalność i niski priorytet użytkowania – nie lubimy otaczać się rzeczami, które nie wyznaczają luksusu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here