Modne dywany i ich typy

Każdemu z nas zależy na ładnym wyposażeniu wnętrza. Na szczęście na rynku możemy znaleźć wiele sklepów oferujących najróżniejsze dodatki w kolorach pasujących do danego pomieszczenia. Szare i beżowe wnętrza można przełamać kolorowymi ramkami, obrazami albo figurkami. W modzie są również kolorowe doniczki oraz kwiaty, a także lampki ledowe w różnych kształtach. Najwięcej przytulności, a do tego praktyczności, dodaje pomieszczeniu dywan. Mały lub duży w zależności od potrzeb pomieszczenia.

Jakość

Cechą określającą jakość dywanu jest liczba ilości pęczków lub punktów na jeden metr kwadratowy. Im jest ich więcej, tym dywan uważany jest za lepszy jakościowo. Gdyby chcieć to jasno wytłumaczyć, to można by powiedzieć, że jest to ilość pojedynczych włosów, które widzimy na dywanie na jeden jego metr kwadratowy. Ustalone są pewne standardy jeśli chodzi o ilość włókien dlatego też przy dywanach gładkich będzie to od stu pięćdziesięciu do nawet pięciuset włókien. Bardzo gęste dywany z jedwabiu lub wiskozy mogą posiadać nawet dwa miliony punktów, dzięki czemu ich zwór będzie już bardzo wyraźny, a dywan wyjątkowo miękki. Ilość włókien można porównać do rysunku lub nawet obrazu. Należy jednak wyjaśnić, że im grubsze włókno tym mniej punktów na określonym metrze kwadratowym produktu. Dywan może pozostać przy tym bardzo miękki czego przykładem jest rodzaj shaggy, który posiada grube włókna. Ważny jest także rodzaj włókna
Kolejną cechą jaka decyduje o jakości dywanu jest jego waga, także na metr kwadratowy. Analogicznie im dywan cięższy tym lepszy. To również wiąże się z ilością pęczków (punktów) oraz grubością i wysokością samego jego runa.

Podstawowe rodzaje dywanów i włókna:

Sztuczne

Dywany ze sztucznego włókna, które niepotrzebnie często są kojarzone jako gorsze jakościowo. Dzielą się na kilka podtypów, które różnią się właściwościami na przykład te z polipropylenu są o wiele bardziej szorstkie lecz za to bardzo wytrzymałe na wilgoć oraz ścieranie. Taki dywan nie straci na kolorze ani nie zostanie zjedzony przez mole. Są również polecane osobom z alergią. Produkuje się dywany z ulepszonego polipropylenu, który może imitować wełnę. Wychodzi więc na to, że należy sobie zadać pytanie jakie konkretne cechy musi mieć nasz dywan. Jeśli mamy ogrzewanie podłogowe to nie będzie lepszego wyboru niż właśnie sztuczny dywan, który nie zostanie zniszczony. Modne dywany nie muszą być wykonane jednie z drogich materiałów aby mogły być ładne, a przy tym praktyczne. Podobnym typem sztucznego dywanu są te poliamidowe, które dzielą się na dwa typy, akrylowe i poliestrowe. Te ostatnie będą miękkie w dotyku i wytrzymałe. Nie są bowiem podatne na przykład na ugniatanie czy uszkodzenia mechaniczne.
Całkowicie oddzielnym typem materiału na dywan jest wiskoza. Cechuje się ona sprawianiem wrażenia wilgotnej, nie jest miła w dotyku ani miękka. Jej zaletą jest jednak to, że są bardzo lekkie i odporne na brud, kurz i inne zanieczyszczenia.

Dywany naturalne:

Kojarzone z naturą i z luksusem modne dywany naturalne także możemy podzielić na podgrupy, a będą to:

dywany z wełny

Są one najbardziej popularne wśród materiałów na naturalny dywan. Są bowiem stosownie odporne na zabrudzenia i ugniatanie jednak nie aż tak bardzo jak dywany ze sztucznych materiałów. Ich zdecydowanym minusem jest to, że powodują u nie których alergię. Dzieje się tak, ponieważ wełna zbiera wilgoć do swojego wnętrza, a później ją oddaje, kiedy w pomieszczeniu zrobi się sucho. Przy tym typie dywanu trzeba pamiętać, że jest kilka rodzajów wełny, która jest różna jakościowo. Najbardziej luksusowe dywany robi się z wełny nowozelandzkiej i dziewiczej. Podczas zakupu dywanu warto sprawdzić czy posiada odpowiednie certyfikaty.

dywany bawełniane

Są cienkie i niestety nietrwałe.Bardzo szybko się mechacą i niszczą. Wykazują za to działanie antystatyczne, nie tracą również kolorów. Jest to typ dywanów uważany za niskiej jakości pomimo tego, że jest stworzony z naturalnego materiału. In większa grubość i gęstość tym lepsza jakość takiego dywanu.

dywany jedwabne

Dywany kojarzone z największym luksusem są wykonane z jedwabiu, nie bez powodu, ponieważ jest to jeden z najbardziej szlachetnych materiałów. Są one antystatyczne, lekkie, nie tracą swoich kolorów. To właśnie z tego materiału wykonuje się produkty z grupy orientalnych.

Dobierając dywan jako dodatek do swojego mieszkania warto jest zwrócić uwagę na to, czy posiada on certyfikat zwany Woolmark. Jest to certyfikat międzynarodowy, który przyznawany jest tylko wyrobom, które spełnią rygorystyczne standardy jakościowe. Dotyczy to wełny czystej. Kierując się swoimi potrzebami na szczęście można wybrać produkt z odpowiedniej grupy cenowej, który będzie praktyczny, a przy tym bezpieczny dla wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu. Nie jest powiedziane, który typ dywanów będzie lepszy, ponieważ jest to indywidualna sprawa jego właściciela. Wiadomo jednak, że modne dywany potrafią ożywić każde pomieszczenie i nadać oryginalności dla wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here