Jak zakład pogrzebowy pomaga w organizacji pogrzebu

Śmierć bliskiej osoby jest ciężkim okresem, który każdy człowiek przechodzi przynajmniej kilka razy w swoim życiu. Smutek i żal związane z utratą kogoś bliskiego sercu na chwile muszą ustąpić zdrowemu rozsądkowi – trzeba zająć się organizacją ceremonii pogrzebowej. Na szczęście rodzina nie musi załatwiać wszystkich formalności na własną rękę, w wielu sprawach pomagają pracownicy zakładu pogrzebowego.

Zakłady pogrzebowe pomagają w załatwieniu większości kwestii formalnych. Bliscy muszą zadbać o dostarczenie pracownikowi karty zgonu, dzięki temu firma będzie mogła zająć się resztą spraw urzędowych, w tym złożeniu dokumentów o zasiłek pogrzebowy z ZUS-u, który może pokryć część kosztów pogrzebu.

Wiadomo jednak, że sprawy formalne to nie wszystko. Należy zająć się również poinformowaniem dalszych krewnych i znajomych o śmierci. W takim przypadku dobry zakład pogrzebowy może przejąć na siebie ten obowiązek. Pracownicy zajmą się rozwieszeniem tradycyjnych, papierowych klepsydr oraz umieszczeniem w internecie ich multimedialnych wersji.

Od nastąpienia zgonu do pogrzebu ciało powinno być przechowywane w chłodni. Pracownicy zakładu pogrzebowego zajmą się je transportem. W wielu wypadkach firmy pogrzebowe pomagają również w organizacji ostatniego pożegnania, czyli czuwania. W tym celu udostępniają sale, ze schładzanym podwyższeniem, na którym umieszcza się trumnę. Mogą zając się również organizacją oprawy muzycznej oraz przygotowaniem wieńców. Dodatkowo, pracownicy zakładu przygotują zmarłego do jego ostatniej drogi – zajmą się umyciem ciała, kosmetyką pośmiertną oraz ubraniem ciała.

Ponadto zakład pogrzebowy zajmuje się transportem zmarłego z kostnicy do kościoła, a później na cmentarz. Firmy dysponują chorągwiami oraz nagłośnieniem, które w razie potrzeby można wypożyczyć. W większości przypadków zakłady dysponują niewielkim sklepem, w którym można kupić akcesoria funeralne, takie jak znicze, wieńce pogrzebowe, obrazki święte, krzyże, czy popularne w ostatnim czasie księgi kondolencyjne, w których żałobnicy mogą wyrazić współczucie najbliższej rodzinie.

Organizacja pogrzebu niezależnie od tego, czy odbywa się on w świeckim, czy religijnym stylu wymaga wiele wysiłku od najbliższych osób zmarłego. Właśnie dlatego nie warto zabierać się za samodzielne załatwianie wszystkich kwestii formalnych. Zakłady pogrzebowe bardzo się starają, by maksymalnie ułatwić rodzinie te ciężkie chwile i pozwolić im skupić się na ostatnim pożegnaniu ze zmarłym. Rodzinie pozostaje wybranie trumny lub urny, wieńca, zniczy i daty oraz godziny czuwania. Wiele firm działa w porozumieniu z konkretnym plebaniami, dlatego wiele spraw można załatwić już podczas jednego spotkania.

Warto jednak pamiętać o tym, by dobrze sprawdzić zakład pogrzebowy, z którego usług planujemy skorzystać. Niestety, jak w każdej branży można tutaj trafić na nieuczciwych przedsiębiorców, którzy żerują na tym, że potencjalny klient jest pogrążony w bólu i rozpaczy.

Zakład pogrzebowy Warszawa Mokotów – sprawdź informacje o usługach świadczonych przez zakład pogrzebowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here