Jak urządzić industrialną łazienkę?

0
515

Moda na aranżacje industrialne przyszła do nas już przed paroma dekadami. Od tamtej pory styl industrialny zdążył się na trwałe zadomowić w naszym kraju i wiele osób korzysta z niego podczas aranżacji swoich mieszkań. Zaletą stylu industrialnego jest minimalizm formy oraz nacisk na elegancję połączoną z praktycznością. W przypadku łazienek styl industrialny może okazać się idealny, jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu pomieszczenia oraz uczynieniu go funkcjonalnym. Poniżej wgryzamy się w temat łazienkowych aranżacji industrialnych, podpowiadając jak urządzić je w swoim lokum. 

Sprzęty łazienkowe w stylu industrialnym 

Industrial to nurt aranżacyjny stawiający na minimalizm i funkcjonalność. Warto trzymać się tych wyznaczników w trakcie zakupu sprzętów sanitarnych, które postawisz w swojej łazience. Przystępując do ich wyboru, powinieneś zwrócić uwagę na kształt, obecność ozdób oraz ogólny sposób prezentowania się. Im mniej udziwnień w konstrukcji, tym lepiej dla ostatecznego efektu aranżacyjnego. 

W industrialnych łazienkach najlepiej sprawdzą się wanny wolnostojące lub ścienne o prostokątnym i symetrycznym kształcie. Warto wybierać produkty o lekko wygiętych krawędziach, tworzących przyjemne, ale nieprzesadzone łuki. Kabina prysznicowa powinna być pozbawiona brodzika (ewentualnie posiadać brodzik niski), drzwiczki przesuwne oraz być w całości przeszklona. Konstrukcja powinna być wykonana z metalu. 

Umywalka, kompakt WC i bidet również mają wpływ na industrialny charakter pomieszczenia, zwłaszcza jeśli wybierzesz do nich odpowiednie baterie. Te ostatnie mogą być wykonane z chromu lub mosiądzu, które najlepiej pasują do klimatu industrialnego. Warto wybierać wysokie baterie umywalkowe, a w przypadku wanny – małe baterie sztorcowe lub dużej baterie podłogowe.

Dekoracje do łazienek industrialnych 

Pomieszczenia industrialne nie wymagają wielu dekoracji. Warto ograniczyć się tylko do sprzętów „obowiązkowych” w każdej łazience, a pozostałą pustą przestrzeń zagospodarować ustawiając meble łazienkowe, kwiaty w doniczkach, organizery i stojaki. Istotnym elementem dekoracji są płytki, których nie może zabraknąć w żadnej łazience. Płytki w stylu industrialnym powinny prezentować ograniczoną kolorystykę, skupioną wokół odcieni brązu, beżu i szarego, a także bieli i czerni. 

Warto rozważyć zakup płytek pokrytych prostymi geometrycznymi wzorami lub powtarzalnymi deseniami. Możesz też zestawiać z sobą płytki w dwóch różnych odcieniach, tworząc mniej lub bardziej skomplikowane układy.

Oświetlenie w stylu industrialnym 

Łazienka musi być pomieszczeniem jasnym i dobrze oświetlonym, w którym bez przeszkód zadbasz o swoje ciało (i umysł). Warto wybrać system oświetlenia sufitowego oraz wspomagające lampy ścienne. Lampy sufitowe w stylu industrialnym to przede wszystkim te o prostej konstrukcji – złożone z prętów, na których zamontowano niewielkie reflektory. Dobrym pomysłem może być też lampa zwisająca z dużą ozdobną żarówką w stylu retro – tak zwaną edisonówką.

Systemy oświetlenia ściennego to przede wszystkim kinkiety oraz lampy lustrzane. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór lampki, której obudowa pozwala na zmianę ustawienia. Pozostanie to w zgodzie nie tylko z estetyką, ale i funkcjonalnością pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here