Zastosowanie pomp zębatych w przemyśle

0
1346

Pompy należą do najbardziej rozpowszechnionych maszyn roboczych, użytkowanych w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, a ich działanie polega na przenoszeniu cieczy z obszarów o niższym ciśnieniu do obszarów o ciśnieniu wyższym, lub na podnoszeniu płynu z niższego poziomu na wyższy. Układ, nazywany układem pompowym, złożony jest z rury ssawnej i tłocznej, a działanie pompy polega na wytwarzaniu różnicy ciśnień między tymi stronami.

Pompy mogą być wykorzystywane do przenoszenia różnego rodzaju cieczy, o różnej gęstości, temperaturze, a nawet cieczy zawierających części stałe. Rozróżnia się pompy wyporowe i wirowe. Pompa zębata jest to rodzaj pompy wyporowej, obrotowej, w której organem roboczym są dwa koła zębate zazębiające się ze sobą i osadzone na spójnym kadłubie. Taki rodzaj pompy cechuje wysoka wydajność, lekkość i niski poziom hałasu, często więc wykorzystywana jest do przetaczania oleju.

Pompy zębate do oleju stosowane są np. w kotłach na olej przepracowany. W tego typu piecach można spalać różne rodzaje paliw tj. oleje roślinne (biopaliwa), oleje roślinne zużyte z gastronomii, oleje mineralne (oleje silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne), a także oleje opałowe i napędowe. Kotły wykorzystywane są w warsztatach motoryzacyjnych, magazynach lub składach. Pompa do przepracowanego oleju umożliwia precyzyjne podawanie takiego paliwa do pieca. Tego typu pompy często dostępne są z kompletną elektroniką, w skład zestawów wchodzi sterownik i silnik do napędu. Zębata pompa oleju hydraulicznego, stanowiąca część układu hydraulicznego, jest elementem mocy w tym układzie, zasila napęd hydrauliczny olejem pod wysokim ciśnieniem.

Pompa przetwarza energię mechaniczną doprowadzaną z zewnątrz (silnik) w energię statyczną. Składa się z precyzyjnej przekładni i wytrzymałej powłoki odpornej na działanie cieczy. Ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, począwszy od silników samochodowych, w elektronice, a także używana jest w różnego typu maszynach takich jak podnośniki hydrauliczne, koparki, ładowarki itp. Poza tym jest eksploatowana w maszynach górniczych i rolniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here