Rodzaje norm dotyczących śrub oraz konwersja pomiędzy nimi

Nie brakuje różnych śrub na naszym rynku – uwzględniając sklepy internetowe albo stacjonarne właśnie z tym asortymentem. Niestety, nie wszystkie produkty bardzo dobrze sprawdzają się i wywiązują ze swojego najważniejszego zadania. Wobec powyższego coraz więcej osób kupuje po prostu śruby spełniające określone normy ISO/DIN/PN. Jakie normy są w tym momencie najważniejsze? Jak szybko i precyzyjnie wykonać konwersję pomiędzy poszczególnymi oznaczeniami?

Normy odnoszące się do śrub – jakie warto znać?

Generalnie najwięcej osób stosuje normy ISO/DIN/PN. Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są normy ISO. Wszystko dlatego, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ma ponad 160 krajów członkowskich z różnych kontynentów. Od momentu założenia, czyli od 1947 roku, członkiem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest także Polska. Jeśli już jesteśmy przy naszym kraju, to warto wspomnieć o normach ISO/DIN/PN. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w głównej mierze za te narzędzia odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. Zadaniami tej jednostki organizacyjnej jest organizowanie, a także prowadzenie w sposób stały i płynny normalizacji krajowej. Natomiast normy DIN pochodzą od skrótu Deutsches Institute für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny działa tak naprawdę już ponad 100 lat – wszystko dlatego, że ta instytucja powstała w 1917 roku. Zadaniem tej placówki jest nie tylko prowadzenie normalizacji, ale także na przykład kontrola jakości wyrobów, prace naukowo-badawcze, badania przemysłowe itp.

Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-7991-iso-10642-lbem-stozkowym-gniazdem-szesciokatnym/

Jak szybko wykonać konwersję?

Co zrobić, aby została zrealizowana możliwie szybko konwersja pomiędzy poszczególnymi normami? Najlepiej w tym celu posłużyć się po prostu przykładem – niech to będą śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym (mające metryczny rodzaj gwintu i występujące w trzech rozmaitych klasach wytrzymałości). Mają one między innymi oznaczenie DIN 7991, które jednak nie do końca jest przydatne i wystarczające w aspekcie handlu zagranicznego. W takiej sytuacji trzeba po prostu poznać normy ISO, stanowione i zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Pierwszym krokiem jest znalezienie tabeli konwersji norm. W drugiej kolejności należy wpisać oznaczenie DIN, aby poznać normę ISO. Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym są oznaczane jako ISO 10642. Dzięki temu można bez problemu je albo kupić, albo potem sprzedać jakiemuś podmiotowi z zagranicy działającemu w tej branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here