Mezomorfik

Mezomorfik jest jednym z trzech kluczowych typów ciała człowieka. Jego kluczową cechą jest atletyczna sylwetka z natury.  Mezomorfika można określić np. na podstawie grubości kości – a także szybkości regeneracji po treningu. Często metabolizm mezomorfika charakteryzuje się zwiększoną zdolnością do wchłaniania białka, co pomaga przybierać na masie. Jednak bez odpowiedniego wysiłku i przy nadmiernym spożyciu kalorii, nawet mezomorfik może zmagać się z nadwagą. Jak mezomorfik może poprawić swoją formę?

Czym charakteryzuje się mezomorfik i jak powinien się odżywiać?

Mesomorfik to atletyczny typ sylwetki. Uważa się, że tylko 10-15% wszystkich ludzi na świecie ma w pełni mezomorficzny tym sylwetki. Większość profesjonalnych sportowców i modelek fitness ma właśnie ten somatotyp, co pomaga im szybko budować mięśnie. Kluczową cechą mezomorfu jest jego szeroka struktura kości, która nadaje figurze wizualnej masywności. Większość ludzi ma mieszany typ sylwetki – na przykład pomieszany typ mezomoiczny z ektomorficznym lub typ mezomorficzny połączony z endomorficznym. Charakterystyczne dla typowego mezomorfika są szerokie ramiona, rozwinięta klatka piersiowa, średnie lub grube kości, a także niska zawartość tłuszczu z dość widocznymi i gęstymi mięśniami. Cechą metabolizmu mezomorfika jest zmniejszona produkcja kortyzolu i wysoka zdolność organizmu do przyswajania białka. Mięśnie magazynują więcej glikogenu i szybciej się regenerują, co pozwala na częstsze ćwiczenia. Co więcej, ze względu na wysoki poziom testosteronu, mezomorficy wolniej nabierają masę tłuszczową. Stosując dietę na masę mezomorficy powinni zwracać uwagę na ilość tłuszczów – norma to 10-15 g tłuszczu na każde 1000 kcal. W przeciwnym razie istnieje ryzyko podwyższenia poziomu złego cholesterolu. Całkowita ilość tłuszczu w diecie powinna wynosić ok. 25-30% spożywanych kalorii. Jednocześnie spożycie węglowodanów jest dopuszczalne na najwyższym limicie (około 2-3 g na kg masy ciała), ale z naciskiem na węglowodany złożone. Ilość białka w diecie powinna wynosić ok. 2 g na kg masy ciała.

Plan i wskazówki treningowe dla mezomorfika

Mimo że mezomorficy mają nieco ułatwione zadanie, że atletyczna sylwetka nigdy nie pojawia się sama – aby zbudować pierwsze kilogramy masy mięśniowej, każdy musi poświęcić kilka miesięcy na treningi i zadbać o dietę (np. wybrać zdrową dietę pudełkową, którą oferuje catering dietetyczny Racibórz). Początkującemu mezomorfikowi zaleca się przejście na podział kulturystyczny obejmujący 3 treningi tygodniowo. Dla każdej grupy mięśniowej zaleca się wykonywanie 2-3 ćwiczenia w 4 seriach po 8-12 powtórzeń. Wybór ćwiczeń zależy przede wszystkim od celu, poziomu zaawansowania i dostępnego sprzętu. Charakterystyczną cechą mezomorfików jest szybka adaptacja mięśni do wysiłku. To oznacza, że najlepszą strategią jest regularne zmienianie treningów w ramach różnych planów treningowych, co około 6-8 tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here