wątroba
fot. pixabay.com

Wątroba ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Na co dzień raczej mało zwracamy uwagi na to jak nasz sposób odżywiania się i tryb życia odbijają się na naszej wątrobie. Warto jednak wyrobić w sobie pewne dobre nawyki, które zadbają o dobrostan naszej wątroby. Będzie nam to procentować w przyszłości. Unikniemy wielu dotkliwych dolegliwości, które są coraz częstsze w naszym społeczeństwie. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/dieta-oczyszczanie-watroby/

Dlaczego należy zadbać o wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie, odpowiedzialnym za ponad 500 procesów. Chociaż ma zdolność samoregeneracji to stały niewłaściwy tryb życia, zła dieta, dostarczanie dużej ilości toksyn mogą pozbawić ją tej właściwości i spowodować uszkodzenie wątroby. Współczesny tryb życia nie służy zdrowiu wątroby. Jemy wysoko przetworzoną żywność, nie stronimy od używek takich jak papierosy czy alkohol, zażywamy coraz więcej leków. Do tego doliczyć trzeba patogeny jak wirusy i bakterie, na które wszyscy jesteśmy narażeni. 

Dieta i detox 

Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie naszej wątroby warto stosować na co dzień kilka reguł i zmienić nieco swój tryb życia:

  1. Ograniczmy używki, ponieważ są źródłem szkodliwych toksyn
  2. Zadbajmy o lekkostrawną dietę, wykluczmy tłuste potrawy i nie przejadajmy się
  3. Wzbogaćmy nasza dietę o produkty zawierające błonnik i enzymy trawienne
  4. Podchodźmy rozsądnie do odchudzania – wystrzegajmy się głodówek oraz rygorystycznych eliminacyjnych diet

Oprócz tych codziennych zasad warto również raz do roku przeprowadzić detox czyli oczyszczanie wątroby. Polega on na 8 tygodniowej diecie, która opiera się głównie na świeżych warzywach i owocach lub poddanych zdrowej obróbce termicznej jak gotowanie na parze. W czasie oczyszczania należy spożywać 5 niewielkich, lekkostrawnych posiłków, a więc wiąże się to z rezygnacją z solidnych śniadań i obfitych obiadów. W czasie detoxu należy zrezygnować z wszelkich używek i przetworzonej żywności. Dieta ta nie powinna być jednak restrykcyjna. W pierwszym etapie, który trwa 2 tygodnie, należy stopniowo rezygnować z kolejnych posiłków na rzecz nowych potraw. 

Przeczytaj też: http://www.unumodels.pl/cudowna-moc-blonnika-witalnego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here