Moda a elegancja

Bezkrytyczne uleganie trendom najnowszej mody może czasem spowodować efekt przeciwny do zamierzonego. Dlatego trzeba podchodzić z dystansem do promowanych modeli ubrań, obuwia czy też stylu fryzury.

Przy zakupie garderoby bierze się pod uwagę przede wszystkim estetykę i wygodę użytkowania. Najmodniejsze propozycje projektantów mogą posłużyć jako inspiracja, ale zawsze trzeba dopasować ubiór do własnych warunków takich jak wiek, rodzaj sylwetki, kolor włosów lub karnacja skóry. Osoba starsza, która nałoży na siebie ubranie w stylu „ostatni krzyk mody” przewidziany raczej dla młodzieży, może wyglądać w tym nieco groteskowo. Nie dodaje to elegancji jej wyglądowi. Bardziej korpulentni powinni unikać obcisłej garderoby, bo uwypukla ona mankamenty sylwetki. Najlepiej więc kierować się rozsądkiem i umiarem. Aby jednak nie wyglądać zbyt retro, można strój uzupełnić jakimś modnym dodatkiem w lansowanym w danym sezonie kolorze – pasek, apaszka, buty lub biżuteria.

Podobnie jest z fryzurą. Najlepiej zasięgnąć porady u wizażysty albo fryzjera, lub skorzystać z katalogów prezentujących modne uczesania. Propozycje stylistów są tak bogate, że każdy może dopasować coś odpowiedniego dla siebie.

Do tej dziedziny wkroczyła też nowoczesność. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na swoją fryzurę może skorzystać z informatycznego programu komputerowego fryzjera. Po wklejeniu fotografii portretowej, wirtualny fryzjer wygeneruje optymalny sposób przycięcia włosów.

Dla fryzjerów stworzenie dla klienta pasującej do niego fryzury jest sporym wyzwaniem. Liczy się tu owal twarzy, rysunek podbródka, kształt nosa a także gatunek włosów. Potrafią oni wykonać taki krój, aby można było z niego wymodelować modne uczesania na różne okazje. U kobiet długie włosy mogą zostać upięte w zgrabny kok lub zaplecione w modny w obecnym sezonie warkocz. Taka fryzura jest wygodna na co dzień; do pracy i zajęć domowych. Na przyjęcie lub bal sylwestrowy pięknie zakręcone loki przydają uroku każdej pani. Modne uczesania z włosów krótkich są tak wykonane, aby bez większego wysiłku można było w parę minut przygotować się do wyjścia z domu – wystarczy parę ruchów grzebieniem, czasem odrobina lakieru i już fryzura gotowa.

Zakłady fryzjerskie proponują też modne uczesania dla panów. W ostatnich sezonach preferuje się bardzo krótko przystrzyżone boki, to styl trochę militarny. Ale jeśli pozostała część głowy jest wymodelowana z dłuższych włosów, całość wygląda bardzo elegancko.

Nawet dzieci chcą mieć modne uczesania. U dziewczynek bardzo popularne są ostatnio różnego rodzaju warkoczyki, plecionki, koszyczki i kucyki. Ozdabiają je kolorowymi spinkami, wpiętymi kwiatkami lub przepaskami.

Ostateczny wygląd fryzury zależy też od barwy włosów. Kolor naturalny bywa czasem mało atrakcyjny, więc w takich przypadkach stosuje się farbowanie włosów na kolor bardziej intensywny. Różne rodzaje brązu, złotawy blond lub kasztanowy czy rudy podkreślają ostateczny kształt uczesania. Najczęściej farbowanie polega na wprowadzeniu kilku odcieni z danej gamy barw, aby osiągnąć efekt bardziej naturalny.
Młodzież ma czasem zabawne pomysły na kolorystykę swoich włosów. Niekiedy jest to tylko niewielki akcent intensywnej czerwieni u brunetki, a czasem całość włosów farbowana jest na zielono lub niebiesko. Jest to pomysł na przełamywanie stereotypów panujących w starszym pokoleniu, ale też sposób na wyróżnieniu się spośród innych i zwrócenie na siebie uwagi otoczenia.

Modne uczesania na przestrzeni wieków bardzo się zmieniały. W dawnych czasach, francuska moda dworska wprowadziła piętrzące się na głowach pań koafiury i pukle długich loków u mężczyzn. W Polsce charakterystyczne były u szlachciców mocno wygolone boki i bujny czub. Początki XX wieku to fryzury gładkie i lśniące, panowie często wspierali się brylantyną lub pomadą. Lata 60-te to era tapirowania włosów. Misterne konstrukcje grubo pokryte lakierem przypominały kaski. Powstały w tym czasie ruch hippisowski, dla kontrastu preferował u dziewcząt i chłopców włosy długie i rozpuszczone. Do dziś fryzura jest wyróżnikiem charakterystycznym dla młodzieżowych podkultur. ( A czasem nawet brak fryzury – jak u wygolonych na łyso skinów).

Obowiązujące we wcześniejszych latach modne uczesania, teraz mogą się wydawać nieestetyczne lub nawet śmieszne. Jednak wówczas większość osób dostosowywała się do narzuconych kanonów. Podobnie jest dzisiaj; to co obecnie jest najmodniejsze za parę lat zostanie wyparte przez zupełnie inne style.

Trzeba jednak pamiętać, że dla ostatecznego efektu wyglądu, podstawą są włosy zdrowe i dobrze utrzymane. Odpowiednie szampony, odżywki i inne kosmetyki sprawią, że włosy będą puszyste i lśniące. Także właściwe odżywianie sprzyja zachowaniu włosów w dobrej kondycji.

Tak więc prawdziwa elegancja, to utrzymanie własnego stylu i ogólnej estetyki wyglądu, z uwzględnieniem panujących w najnowszej modzie tendencji. Źródłem informacji są żurnale i katalogi fryzur. Zachowanie odpowiednich proporcji jest zawsze kwestią indywidualnego gustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here