Jakie mleko powinno się podawać kotom

Jak dobrze wiemy, bardzo głęboko w naszej tradycji zakorzeniona jest świadomość, że koty lubią pić mleko. Od dawna zarówno w bajkach, jak i książeczkach dla dzieci to mleko jest pokazywane jako ulubiony przysmak kotów. Czy koty jednak faktycznie powinny pić zwykłe mleko? Niekoniecznie. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w poniższym artykule.

Wpływ zwykłego mleka na koci organizm

Zastanawiając się nad wpływem kociego organizmu na mleko, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, o jakim rodzaju mleka konkretnie mówimy. Małe kocięta od urodzenia do 4 tygodnia życia żywią się, podobnie jak inne ssaki jedynie mlekiem swojej matki. To mleko zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które wspierają jego zdrowy i zbilansowany rozwój. Po odstawieniu mleka matki, podawanie zwykłego krowiego mleka może w negatywne sposób oddziaływać na zdrowie naszego pupila. Najpopularniejsze, czyli krowie mleko jest zbyt tłuste dla kota, dlatego regularne picie tego napoju może prowadzić do problemów z przetrawieniem go, a w efekcie z rozstrojem żołądka i biegunką. Koty z natury nie trawią laktozy, dlatego powinniśmy wystrzegać się od podawania go kotom.

Jakiego rodzaju mleka powinniśmy się wystrzegać przy podawaniu kotom

Każde mleko, takie jak np. https://www.keko.pl/pol_m_Koty_Karma-dla-kota_Mleko-dla-kotow-212.html ma inne wartości odżywcze, dlatego też warto najpierw znaleźć informacje o tym, w jaki sposób konkretny rodzaj mleka może oddziaływać na koty. Przykładem może być mleko kozie, które wprawdzie nie zawiera laktozy, lecz jest tłuste. Regularne picie mleka koziego może wpłynąć na wagę kota, co w długim okresie zwiastuje inne, poważniejsze schorzenia. Powinniśmy również wystrzegać się mleka sojowego. Zawiera ono szkodliwe dla kota składniki, choć również nie zawiera laktozy. Jeżeli myśleliśmy o podaniu kotu mleka owczego, to również powinniśmy zrezygnować z tego pomysłu. Jest to mleko z bardzo dużą dawką laktozy.

Specjalne mleko dla kota jako alternatywa

Każdy kot powinien przyjmować odpowiednią dawkę płynów, co pozwoli mu zdrowo się rozwijać. Alternatywą dla mleka może być zwykła woda, ale też specjalne mleka zastępcze dla kotów. Są to produkty specjalnie stworzone dla potrzeb kociego organizmu. Mleko dla kota nie zawiera żadnych substancji szkodliwych ani laktozy. W zamian jest ono wzbogacone o tauryną, która pozytywnie wpływa na kości oraz serce kotka. Specjalne mleko dla kota jest też bogate w biotyny, witaminy i żelazo, które poprawiają stan jego organizmu. Pamiętajmy jednak, że mleko dla kota powinno stanowić rodzaj przysmaku. Podstawowym napojem, który powinien być podawany kotkom, jest woda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here