Oklepywanie plecków dziecka, które boryka się z przeziębieniem to jedna ze skutecznych metod i sposobów, aby ulżyć maluszkowi. Dowiedz się więcej o co chodzi z tym oklepywaniem dziecka i czy naprawdę to się sprawdza?
Zobacz też: http://jegoego.pl/oklepywanie-niemowlaka/
O co chodzi z tym oklepywaniem dziecka?
Oklepywanie dziecka to domowy sposób na to, aby ulżyć mu w tych trudnych dniach. Polega zwyczajnie na tym, że rodzic swoją dłonią bardzo delikatnie oklepuje plecki maluszka. Dzięki temu wydzielina zalegająca w drogach oddechowych zostaje oderwana i dziecku łatwiej oddychać. Ma to również inne znaczenie – maluch zwyczajnie czuje się wtedy lepiej, jest zaopiekowany. Rodzice, podczas gdy są przeziębieni rozumieją co dzieje się z ich ciałem, organizmem. Nawet jeśli w czasie przeziębienia dorosłemu człowiekowi dolegają różne trudności, to jest on w stanie wytłumaczyć je sobie racjonalnie, wie co z czego wynika itd. Dla dziecka wszystko jest nowe, niezrozumiałe. Tutaj właśnie sprawdza się oklepywanie pleców dziecka.
Przeciwnicy oklepywania
Wielu rodziców nie uznaje tej metody, jako wsparcia w leczeniu czy też zwyczajnemu ulżeniu dziecka. Wiadomym jest, że oklepywanie nie zawsze się sprawdzi i nie zastąpi leków, ale naprawdę może skutecznie wesprzeć proces leczenia dziecka. W jaki sposób? Oklepywanie plecków sprawia, że wydzielina na drogach oddechowych jest bardziej odkrztuśna i dziecku będzie łatwiej oddychać, a dzięki temu będzie ono spokojniejsze i łatwiej zniesie przeziębienie.
Jak oklepywać dziecko?
Dziecko najlepiej oklepywać, gdy stoi lub siedzi. Ruch oklepywania można wykonać na leżąco, ale wówczas gdy dziecku zalega dużo wydzieliny, to może ona powodować krztuszenie. Wystarczy delikatnie oklepywać plecy dziecka w górnym odcinku pleców, między łopatkami. Ważne jest to, że oklepywane miejsce powinno być mniejsze wprost proporcjonalnie do wielkości pleców. Jeśli dziecko jest małe i ma małe plecy, nie można oklepywać ich po całości, ale tylko i wyłącznie obszar pomiędzy łopatkami. W przeciwnym razie można dziecku zaszkodzić lub nawet zaburzyć pracę innych organów, narządów.
Przeczytaj też: http://www.unumodels.pl/zabawki-do-wody-dla-dzieci/