biblioteka

Pomimo bardzo rozwiniętej technologii spora ilość osób lubi szukać informacji w encyklopediach. Ponadto nadal istnieje sporo zwolenników czytania książek w formie papierowej. Nie ma to jak wskoczyć pod koc, zrobić sobie ciepłą herbatę i czytać ulubioną książkę. To właśnie dlatego biblioteki wciąż funkcjonują i mają się dobrze. Jest to miejsce szczególnie często odwiedzane przez studentów czy osoby uczące się. Jednak dzisiaj przyjrzymy się nieco samej pracy bibliotekarza. Gdzie bibliotekarz może znaleźć zatrudnienie? Czy własna działalność w takiej branży co dobry pomysł na biznes? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/gdzie-mozesz-szukac-zatrudnienia-jako-bibliotekarz/

Gdzie bibliotekarz może znaleźć zatrudnienie?

Bibliotekarz prace znajdzie przede wszystkim bibliotekach. Mogą one być samodzielny lub być częścią większej instytucji naukowej czy też kulturalny. Samodzielne biblioteki dzielą się na dwie kategorie: 

Biblioteki publiczne – podlegają one Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiadają one zarówno literaturę ogólną, popularna naukową, rozrywkową, lektury szkolne jak i prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Biblioteki naukowe – swoje zwierzchnictwo upatrują w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Skupiają się one na zaopatrywaniu studentów, doktorantów oraz innych uczących się. Najczęściej skupione są wokół szkół średnich, uczelni wyższych czy mają charakter pedagogiczny.

Dodatkowo możemy ze swoim wykształceniem bibliotekarskiej szukać pracy w instytucjach pokrewnych. Mogą być to na przykład muzea w, biblioteki zabytkami, a także domy kultury.

Praca w bibliotece szkolnej

Praca w szkolnej bibliotece wymaga od nas przygotowania lub wykształcenia pedagogicznego. Wówczas przyda się ukończenie pedagogiki z podyplomówkę z bibliotekoznawstwa. Innym kierunkiem jest wybór studiów menedżerskich na takim kierunku oraz wyrobienie sobie kursu pedagogicznego. Pracując w taki sposób wśród pracowników szkoły figurujemy jako pedagog. Podlegamy podobną zasadą organizacji pracy oraz uprawnienia karty nauczyciela. Praca w bibliotece szkolnej należy do części obowiązków jako pedagog szkolny lub regularny nauczyciel.

Własna działalność gospodarcza – własna biblioteka

Istnieją liczne sieci bibliotek publicznych oraz naukowych, ale nie wyklucza się postanowienia założenia prywatnego typu takiej placówki. W takich miejscach również możemy szukać zatrudnienia lub pójść o krok dalej i taką bibliotekę założyć. Do tego potrzebna nam będzie jednak spora ilość wyzwań na początek. Po pierwsze musimy założyć działalność gospodarczą, posiadać lub wynajmować odpowiedni lokal oraz bogaty asortyment biblioteczny. Szczególnie pożądane są pozycje takie jak popularne gatunki, komiksy czy lektury szkolne.

Zobacz też: http://tekstyle.pl/bibliotekarz-jak-wyglada-jego-praca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here